Stolní tenis
V průběhu posledního týdne v září a na začátku října uspořádala naše škola interní turnaj ve stolním tenisu. Přihlásilo se 6 žáků v kategorii starších chlapců a 8 žáků z kategorie mladších chlapců. Ti nejlepší pak mohli školu reprezentovat na okresním kole v Rájci-Jestřebí, které se konalo 17. října. I přes úspěchy družstva děvčat v předešlých letech, se tentokrát žádné dívky do soutěže přihlásit nechtěly a do Rájce jsme tedy přihlásili pouze družstvo mladších žáků ve složení: Tesař, Brantalík, Zouhar a Pernica a sestavu starších žáků tvořili loňští vítězové mladší kategorie Hoppe s Kopanickým, které doplnil Kuchař.
V Rájci na turnaji se sešla rekordní účast. Nejvíce znát to bylo v kategorii starších žáků, ve které zápolilo 17 týmů. Díky vysokému počtu škol museli organizátoři sáhnout ke smrtícímu hernímu systému jediného postupujícího ze skupiny.
Družstvo mladších nejprve nastoupilo v souboji o postup ze tříčlenné skupiny proti ZŠ Benešov. Jako první nastoupil do zápasu Brantalík a hráč nasazený jako soupeřova jednička mu dělal značné problémy. Odvracel Lukášovi útoky a zvracel zdánlivě lehké míčky, čímž provokoval Lukáše k agresivnější hře, která mu ale nevycházela. Po řadě pokažených smečí se mohl soupeř radovat z vítězství 2:0 na sety a zisku prvního bodu. Tesař nasazený jako jedovnická jednička si pak vcelku snadno poradil s druhým protivníkem a vítězstvím 2:0 vyrovnal skóre. O rozdílový bod se utkal Zouhar a po dlouhé a vyrovnané bitvě jen nakonec poměrem 2:1 získal na stranu Jedovnic. Brantalík s Tesařem pak další bod přidali ve čtyřhře a matchball v podobě rozhodujícího vítězství pak přidal Tesař v souboji týmových jedniček. Jedovnice tedy přehrály ZŠ Benešov poměrem 4:1.
Na svůj druhý zápas mladší žáci čekali dost dlouho a vypadli z tempa. Nicméně proti velice silnému týmu Gymnázia Blansko by jim kratší interval stejně nejspíše nepomohl. Svoje utkání postupně prohráli Tesař, Brantalík i Pernica, který vystřídal Zouhara. Za stavu 3:0 se jedovničtí pokusili o zázrak, zvrátit nepříznivý vývoj a vybojovali cenný set ve čtyřhře. Soupeř si však nakonec i čtyřhru pohlídal a postoupil jednoznačným výsledkem 4:0 do finále. Jedovnice se musely smířit s druhým místem ve skupině.
Současně se odehrávala bitva o postup i u starších chlapců. Jedovnická jednička Kopanický ztratil proti Adamovu první set. Jeho výkon však v dalším průběhu vzrostl a nakonec si Aleš se soupeřem poradil a vybojoval první bod. Hoppe i Kuchař následně svoje duely vyhráli a Hoppe s Kopanickým získali rozhodující bod ve čtyřhře. Jedovnice tak v prvním utkání zvítězily poměrně jednoznačně 4:0.
Ve druhém zápasu je však čekal těžší soupeř a to domácí Rájec. Chlapci se rozhodli změnit pořadí na soupisce a Hoppe získal první bod, ale Kuchař pak nastoupil proti rájecké jedničce. Bojoval srdnatě v prvním setu sahal po vítězství, to mu ale nakonec těsně uniklo a druhý set si soupeř již pohlídal a vyrovnal tak stav na 1:1. Kopanický se opět dostal do problémů a po řadě chyb prohrál znovu prohrál první set. Hrozilo tak, že Rájec půjde do vedení, Kopanický však naštěstí vývoj zápasu otočil a připsal druhý bod Jedovnicím. Průběh čtyřhry byl poměrně vyrovnaný, Hoppe s Kopanickým však přece jen prokázali více zkušeností a důležitý bod si připsali na svoji stranu. Velmi vyrovnaný byl i duel Hoppeho s rájeckou jedničkou, Jedovnice si však vítězství vzít nenechaly a zvítězily poměrem 4:1.
Jedovničtí chlapci se však nemohli radovat příliš dlouho, protože ve čtyřčlenné skupině na ně čekal ještě jeden soupeř. ZŠ Olešnice hned od začátku ukazovala, kdo je v tomto duelu favoritem. Bratři, kteří nastoupili k prvním dvěma zápasům, se stolnímu tenisu věnují již řadu let a na jejich hře to bylo znát. Hoppe i Kopanický jim statečně vzdorovali, ale jednoduše na ně nestačili. Bod naděje vybojoval ve třetím duelu Kuchař, ale ve čtyřhře se zázrak nestal. Olešnice pak získala i čtvrtý bod ve dvouhře proti Kopanickému a díky prohře 1:4 Jedovnice obsadily druhé místo ve skupině a ztratily tak naději na postup do finálové části. Jedovnice tak trošku doplatily na neúprosný los a systém turnaje, když je jediná prohra (proti budoucím turnajovým vítězům) nepustila do bojů o medaile. Chlapci si však zaslouží uznání za předvedené výkony a také budou mít šanci na „reparát“ příští rok. Jelikož jsou všichni v 8. ročníku, budou tedy moci startovat ve stejném složení a určitě budou mít velikou šanci svoje nynější umístění vylepšit a možná i zopakovat skvělý výsledek z loňského roku z mladší kategorie a postoupit do krajského finále.
Mgr. Lukáš Buřt